Deň bez tabaku: Nikotínová závislosť a fajčenie je pascou pre telo a myseľ

Den bez nikotinu tabaku fajcenie skoncovanie
Foto: ilustračné, GettyImages

O škodlivosti nikotínu vedia už aj malé deti. Napriek tomu približne 20,9 percent žiakov vo veku 15 rokov na Slovensku priznalo, že pravidelne fajčia. Vyplýva to z prieskumu z roku 2018.

Podľa prieskumu Európskeho parlamentu z roku 2020 fajčí na Slovensku 23,5 percent obyvateľov vo veku 15 až 24 rokov. Medzi celkovou populáciou Slovenska je podiel fajčiarov vyšší a približne 26,4 percent obyvateľov nad 15 rokov pravidelne fajčí. Približne 20,9 percent žiakov vo veku 15 rokov na Slovensku priznalo, že pravidelne fajčia. Vyplýva to z prieskumu z roku 2018.

WHO vyhlásila v roku 1988 Svetový deň bez tabaku, tento rok pripadne na piatok 31. mája. Fajčenie je pritom spojené s mnohými zdravotnými rizikami. Prináša množstvo zdravotných problémov. Patria sem ochorenia dýchacieho systému, ako sú chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOPN), rakovina pľúc, astma a ochorenia srdca.

Fajčenie je tiež hlavnou príčinou rakoviny pľúc, ale môže byť aj spojené s výskytom rakoviny v ďalších častiach tela, ako sú ústa, hrdlo, hrtan, žalúdok, obličky, močový mechúr a pankreas. Rovnako zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení, ako sú srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda (mŕtvica) a ischemická choroba srdca. Môže spôsobiť poškodenie dýchacieho systému a prispievať k rozvoju ochorení ako bronchitída, emfyzém a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOPN).

Problém predstavuje hlavne závislosť od fajčenia a psychické problémy. Nikotín obsiahnutý v tabaku je vysokej návykovej povahy, čo môže viesť k fyzickej a psychická závislosti. Fajčenie môže mať negatívny vplyv aj na duševné zdravie a súvisí s vyšším rizikom depresie, úzkosti a stresu.

Fajčenie spôsobuje aj vysoké ekonomické náklady pre jednotlivcov, spoločnosť a štát. Zdravotné náklady spojené s liečbou fajčenia sú vysoké a zároveň sa prejavuje aj v strate produktivity a pracovnej schopnosti fajčiarov, ktorí častejšie absentujú z práce a majú horšie pracovné výkony.

V Európskej únii boli prijaté viaceré regulačné opatrenia na zníženie fajčenia a ochranu verejného zdravia. Medzi ne patrí povinnosť umiestňovať výstražné obrázky na tabakových výrobkoch, obmedzenia reklamy na tabak a tabakové výrobky, zákaz fajčenia v verejných priestoroch a zvýšenie cien tabakových výrobkov cez zvyšovanie spotrebnej dane. V rámci Slovenska aj celej Európy sa realizujú osvetové kampane a preventívne opatrenia na informovanie o škodlivosti fajčenia a podporu zdravého životného štýlu. Tieto kampane majú za cieľ osvietiť verejnosť o rizikách fajčenia a motivovať fajčiarov k ukončeniu tejto závislosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk