Čo je kľúčom k rýchlejšej regenerácii pokožky po popálení na slnku? Tu sú naše triky

Spálenie slnko opalovanie
Foto: ilustračné, GettyImages

S príchodom leta sa na nás varovania o sile slnečných lúčov valia z každej strany. Pokožku by sme si však nemali chrániť len počas dovolenky pri mori, ale v podstate pri akejkoľvek aktivite a pobyte na slnku.

Všetci vieme, že je potrebné poriadne sa chrániť pred slnečným žiarením. Aj tak sa nám občas stane, že sa niekedy ľudovo povedané „pripečieme“. Stačí, ak sa zabudneme po kúpaní opätovne natrieť alebo používame nízky ochranný faktor. Chybu si väčšinou uvedomíme až večer, keď v odraze zrkadla nevidíme opálené, ale riadne červené telo.

Ako pokožke v takýchto prípadoch pomôcť? Prinášame niekoľko praktických tipov, ktoré sa vám toto leto určite zídu.

Schlaďte sa

Ak máte po pobyte na slnku pocit, že sa vaše telo o chvíľu vznieti, treba ho trochu schladiť. Dajte si studenú sprchu alebo kúpeľ – pálenie sa zmierni a celková teplota vášho tela sa zníži.

Studená sprcha alebo kúpeľ sú vynikajúce na zmiernenie pálenia a podráždenia pokožky. Odporúča sa však vyhnúť použitiu špongie alebo uteráka, ktoré by mohli dráždiť už beztak citlivú pokožku.

Ak nemáte možnosť sa osprchovať, skúste si postriekať spálenú pokožku chladnou vodou alebo si aplikovať studený obklad. Aj malé množstvo studenej vody poskytne čiastočnú úľavu. Je však dôležité nechať pokožku oschnúť prirodzene, bez trenia uterákom.

Dajte pokožke dýchať

Po spálení slnkom je dôležité dať pokožke dostatok priestoru na dýchanie. Prezlečte sa do pohodlného voľného oblečenia, ktoré nebude tlačiť ani trením dráždiť spálené miesta.

Vyhýbajte sa opaskom, zúženým ramienkam plaviek alebo tričiek a golierom, ktoré by mohli dráždiť pokožku ešte viac. Voľné oblečenie umožní pokožke lepšie dýchať a urýchli jej regeneráciu.

Aloe vera

Aloe vera je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami a je skvelou voľbou pri starostlivosti o spálenú pokožku. V prípade, že máte rastlinu aloe vera doma, môžete odtrhnúť pár lístkov a vytlačiť gél, ktorý sa nachádza vnútri, priamo na postihnutú pokožku.

Aloe vera pomáha zmierniť začervenanie, uľahčuje hojenie a poskytuje hydratáciu. Ak nemáte prístup k čerstvej aloe vera, môžete zakúpiť voľne dostupné prípravky na báze aloe vera v lekárni.

Hydratácia

Po nadmernom vystavení slnku je pokožka často vysušená, čo spomaľuje jej regeneráciu. Je dôležité dodávať pokožke dostatok hydratácie, aby sa mohla rýchlejšie zahojiť.

Pite dostatočného množstva vody a hydratujúcich nápojov, pomôže obnoviť aj pokožku a podporiť jej regeneráciu. Okrem toho môžete použiť aj hydratačné krémy alebo gély na pokožku, ktoré obsahujú zložky podporujúce regeneráciu.

Pľuzgieriky a lekárska pomoc

V prípade, že na spálenom mieste vzniknú pľuzgieriky, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Pľuzgieriky môžu byť príznakom vážnejšieho poškodenia pokožky a ich nedbalé spracovanie môže viesť k infekcii. Ak máte bolesti, užívajte tiež voľne dostupné lieky, ako napríklad ibuprofen. Ten pomôže zmierniť bolesť a zápal. Avšak ak sú pľuzgieriky prítomné, neodkladajte návštevu u lekára.

Vždy je lepšia prevencia než liečba, preto je dôležité chrániť svoju pokožku pred nadmerným slnečným žiarením použitím vhodného ochranného faktoru a obmedzením vystavenia na priamom slnku.

Sledujte svoju pokožku a pravidelne si ju skontrolujte, aby ste včas zistili príznaky popálenia alebo iných poškodení a mohli na ne reagovať primerane. Buďte opatrní, chráňte svoju pokožku a užite si slnko s rozvahou.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk