Čo by mal obsahovať dobrý rúž?

Čo by mal obsahovať dobrý rúž?
thinkstockphoto.com

Kozmetický priemysel ponúka na trhu s dekoratívnou kozmetikou veľké množstvo rôznych rúžov vo farbách od výmyslu sveta. Čo však tento malý zázrak v sebe skrýva?

Rúž je kozmetický produkt, ktorý obsahuje farbivá, oleje, vosky a zmäkčovadlá. V dnešnej dobe existuje veľa druhov a farieb rúžov, čo nám ženám vyhovuje a mnohé z nich majú aj ochrannú funkciu pier.

Vosk je zložka, ktorá vytvára štruktúru rúžu a jeho pevnosť. Podľa kvality rúžu sa môžu odlišovať jeho prísady. Vosk môže mať svoje druhy ako napr. včelí, ozokerit, kandelilový, alebo karnaubský vosk. Je veľmi využívaný a spracúva sa pri vysokej teplote.

Antioxidanty, tuky a oleje sú ďalšími prímesami. Častými a vhodnými zložkami sú olivový olej, minerálny olej, kakaové maslo, lanolín, vazelína atď. Viac ako 50% z rúžu v Spojených štátoch obsahujú bravčový tuk alebo ricínový olej, ktorý im dáva lesklý vzhľad.

Farby rúžov pozostávajú z rôznych farebných pigmentov a farbív. Použiť sa môžu organické alebo anorganické pigmenty. Častými sú oxid kremičitý a oxid titaničitý.

Farby rúžu odrážajú vašu náladu

Matné rúže nemajú toľko zmäkčovadiel, ale viac farbiva, krémové rúže sú bohatšie na vosky, dlhotrvajúce rúže majú v sebe viac silikónového oleja, ktorý má fixačnú funkciu a lesklé rúže sú najviac olejnaté. Trblietavé rúže môžu obsahovať sľudu, oxid kremičitý a syntetické perličkové častice pre vysoký trblietavý efekt.

Rúže sa vyrábajú zahrievaním zložiek a ich miešaním. Následné prudké chladnutie vo forme im dá svoj tvar.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk