Chcete prestať s antikoncepciou? Toto sa deje s vašim telom

Antikoncepcia, ochrana, tabletky

Hormonálna antikoncepcia je prirodzenou súčasťou života väčšiny žien. Čo sa deje, ak ju prestaneme užívať?

Hormonálna antikoncepcia má zabrániť neželanému počatiu. Niektoré z nás ju užívajú tak dlho, že si neuvedomujú zmeny v ich tele, ktoré spôsobila. No čo ak sa rozhodnete prestať?

Môže sa vrátiť bolestivá menštruácia

Veľa žien začalo užívať hormonálnu antikoncepciu z dôvodu, že počas menštruačného cyklu trpeli bolestivými kŕčmi. Je vysoko pravdepodobné, že po prerušení užívania sa vrátia naspäť. „Hormonálna antikoncepcia v tele ženy bráni ovulácii, ktorá býva dôvodom prežívania bolestí počas menštruácie„, hovorí pôrodníčka a gynekologička MUDr. Mary Jane Minkin.

Môžete stratiť malú hmotnosť z telesnej váhy

To je však individuálne. Niektoré z nás užívanie hormonálnej antikoncepcie vôbec nepocítia na váhe. Ak áno, je to pravdepodobne zapríčinené tým, že počas užívania tabletiek dochádza k zadržiavaniu vody.

Môžu sa vám zmenšiť prsia

Ak sa vám váš dekolt vďaka tabletkám s obsahom estrogénu a progesterónu zväčšil, po ukončení užívania môžete čakať návrat k pôvodnej veľkosti.

Toto pred gynekológom nesmiete zatajiť!

Vaše telo bude produkovať viac vaginálnych sekrétov

Vzhľadom k tomu, že hormonálna antikoncepcia potláča schopnosť tela k ovulácii, váš organizmus produkuje menej vaginálnych sekrétov. Výtok počas ovulácie je prirodzeným spôsobom, ako uľahčiť počatie. Po vysadení tabletiek (najmä počas ovulačného cyklu) tak môžete čakať zvýšený pocit vlhkosti v intímnych partiách.

Zvýši sa vám chuť na sex

Jedna z najčastejších negatív hormonálnej ochrany je, že občas dochádza k poklesu libida počas jej užívania. Na vine sú hormóny. „U niektorých žien sa vyskytuje vplyvom hormonálnej antikoncepcie nižšia hladina testosterónu a pretože nemajú ovuláciu, môže to mať vplyv na ich sexuálny apetít,“ tvrdí MUDr. Minkin. Menšiu chuť na sex spôsobuje i pocit sucha počas sexuálneho styku.

Štyri fázy ovulačného cyklu: Kedy môžete otehotnieť?

Zhoršia sa prejavy vášho predmenštruačného syndrómu

Zmeny nálad, nervozita, citlivé prsníky, veľká chuť na sladké a podobne. To sú len niektoré z príznakov predmenštruačného syndrómu, ktoré práve antikoncepcia pomáha potlačiť.

Znova sa objaví akné

Niektorým ženám užívanie hormonálnej antikoncepcie pomohlo vyčistiť pleť. Môže za to nižšia hladina testosterónu, ktorá zabraňuje tvorbe pupienkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk