Brno bude v roku 2019 opäť svoje

Brno
Brno, FOTO Aleš Motejl, CzechTourism

Brno je otvorené, neformálne a pôžitkárske. Vie si zo seba urobiť srandu a na nič sa nehrá. Je alternatívou čisto turistických destinácií a čas tu plynie inak, pomalšie. Nenadarmo sa v Brne hovorí, že pamiatky počkajú. A často na ich návštevu ani nedôjde, pretože prednosť dostane zábava, priatelia a skvelé jedlo. To rezonuje čím ďalej viac, v centre i mimo neho sú desiatky kaviarní s históriou, vychýrené reštaurácie a bistrá, pohodové pivnice a vinárne a bary s nápadom. Zorientovať sa na brnenskej gurmánskej scéne pomáha nezávislý projekt Gourmet Brno, ktorý ju každoročne mapuje. A ďalšími témami budú tento rok živá kultúra, s ňou spojená veda a výskum a nezabudneme ani šport.

Hudba v Brne znie z obvyklých i neočakávaných miest

Brno je mestom hudby, v roku 2017 to potvrdil udelený titul kreatívne mesto hudby UNESCO. Brno sa tak ocitlo v elitnej skupine troch desiatok miest, ktoré sa môžu týmto titulom pýšiť. UNESCO ocenilo mimoriadnu rozmanitosť hudobnej ponuky a tiež úzke prepojenie mesta s regiónom. Rozmanitosť znamená, že okrem rôznych žánrov znie hudba tiež z rôznych, často neobvyklých miest. Na námestiach, v uliciach či v parkoch. To doslova naplňuje ako program festivalu UPROSTŘED, ktorý celé leto znie mestom, tak hlavne tiež festival Maraton hudby Brno. Ten každý rok, tentoraz od 8. do 11. augusta, rozozvučí nečakané miesta v centre i mimo neho a kombinuje rôzne hudobné žánre od folklóru, cez klasiku až po modernú hudbu.

Medzi ďalšie významné hudobné akcie, ktoré sa v Brne v roku 2019 konajú, sa radí JazzFestBrno. Ten predstavuje jazz ako živý žáner, ktorý obohacuje, kultivuje a inšpiruje naše životy. Patrí k najvýznamnejším jazzovým prehliadkam v Českej republike a pravidelne hostí najvýznamnejšie svetové jazzové hviezdy. Ďalšou hudobnou udalosťou je Moravská jeseň, ktorú usporadúva Filharmónia Brno. V tomto roku sa koná od 4. do 10. októbra a jedná sa už o jubilejný päťdesiaty ročník.

Brno
Brno, Jakubské námestie, výčap na stojáka, FOTO Pavel Gabzdyl CzechTourism

Leoš Janáček na prvom mieste

Brno se ale pýši aj ďalším zápisom UNESCO. Do registra pamäti sveta UNESCO je zapísaný tiež archív Leoša Janáčka. Tento najvýznamnejší český operný skladateľ mal k Brnu blízko a jeho odkaz každé dva roky pripomína medzinárodný operný a hudobný festival Janáček Brno. Festival uvádza inscenácie popredných svetových tvorcov i operných domov a patrí k najexkluzívnejším akciám v Českej republike. To potvrdzuje tiež prestížne ocenenie International Opera Awards za najlepší festival roku 2018. Ďalší, už siedmy, ročník sa uskutoční od 28. septembra do 16. októbra 2020, predpredaj sa spúšťa 1. decembra 2019, už na jeseň tohto roku sa tiež v Brne uskutoční preview koncerty.

Všetky dôležité informácie o skladateľovi,  jeho živote a diele, nájdu záujemcovia na webe leosjanacek.eu. Tohto velikána približuje živou a hravou formou. Okrem hravých prvkov, ako sú videa alebo hudobné pexeso, približuje ďalšiu turistickú ponuku spojenú s Janáčkom – kolekciu suvenírov či tiež informácie o ceste, ktorá vedie po stopách Leoša Janáčka, po ktorej sa môžu záujemcovia v Brne vydať.

Brno – mesto vedy a výskumu

Brno je okrem hudby známe tiež vedou a výskumom. Pôsobí tu veľa vedeckých inštitúcií a tiež 13 vysokých škôl. Tri z nich naviac tohto roku slávia výročie s oslavami, okrúhlu stovku oslavuje Masarykova univerzita a Mendelova univerzita, 120 rokov oslavuje VUT Brno. Je ale špecifické i tým, že v ňom veda nie je uzavretá sa múrmi inštitúcií, naopak, návštevníci mesta sa s ňou stretnú i v uliciach vo forme festivalov. Takouto akciou je napríklad festival Mendel je…, ktorý sa koná ako pripomienka narodenia najvýznamnejšieho brnenského vedca Gregora Johanna Mendela, tento rok od 19. do 21. júla. Mendel nie je iba otcom a zakladateľom genetiky, je známy ako všestranná osobnosť. Preto i festival, ktorý ho oslavuje a pripomína, je multižánrový, odborný i zábavný a spojuje vedu, umenie i komunitný rozmer. Okrem festivalu Mendel je… a osláv univerzít nás v tomto roku čaká napríklad Festival vedy, Noc vedcov či festival Prototyp, ktorý spája vedu, technológie a umenie.

Brno nightlife_foto studio petrohrad 6.jpg
Brno, Foto STUDIO PETROHRAD

Grand Prix Českej republiky opäť v auguste!

Hudbu a vedu do tretice všetkého dobrého doplníme športom. Najvýznamnejšou športovou udalosťou je ako už tradične Grand Prix Českej republiky, ktorá sa uskutoční od 2. do 4. augusta na Masarykovom okruhu. Skalní vyznávači športu na dvoch kolesách i tí, ktorí návštevu iba zvažujú, by nemali váhať – tento ročník je možno aj ten posledný.

Rok uzavrú Brnenské Vianoce

Rok v Brne i túto časť prezentácie uzavrie pravdepodobne najobľúbenejšia akcia, Brnenské Vianoce. Brnenské Vianoce sú veľmi populárne adventné a vianočné trhy sa konajú hneď na štyroch námestiach v centre mesta. Každé námestie je svojim charakterom iné, ale všetky ponúkajú skvelú gastronómiu, živú hudbu a ďalšie atrakcie ako napríklad zimné klzisko pod sochou Jošta či ruské koleso. Už niekoľkým rokom sú tiež ekologické, pretože v Brne funguje centrálny systém vratných obalov. V tomto roku sa akcia bude konať od 29. novembra až takmer do Troch kráľov, teda do 5. januára. Ponúka sa tak možnosť stráviť v Brne povianočný čas a užiť si tu koniec roka alebo začiatok toho budúceho roku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk