Belgičan tvorí popcornový nábytok, ktorý sa zmontuje sám

Popcornový nábytok
Carl de Smet

Nábytok zo špeciálneho plastu je ľahko prenosný a na jeho montáž nie je potrebné žiadne náradie – sám totiž „narastie“ do pôvodného tvaru pri zmene teploty.

Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú mnohí ľudia bezradní. Belgický dizajnér a stavebný inžinier Carl de Smet sa rozhodol tento problém vyriešiť. Vo svojom bruselskom štúdiu dokončuje návrh špeciálnej série nábytku, ktorý sám „narastie“ až keď si ho doma rozbalíte.

Na montáž de Smetovho nábytku nie sú potrebné skrutkovače, klince ani kladivá. Nábytok je totiž vyrobený zo špeciálneho polyuretánu s pamäťovou stopou. Pevnú penovú stoličku či kreslo je možné stlačením zbaliť na jednu pätinu pôvodnej veľkosti. Po dopravení na miesto určenia sa plastový materiál vráti do svojho pôvodného tvaru vďaka zmene teploty. Celý proces pritom trvá len okolo 10 minút.

Odborníci prirovnali nový nábytok ku kukurici, ktorá zahriatím „vyrastie“ na popcorn. Dizajnér tvrdí, že nábytok má aj schopnosť sám sa opraviť. Ak na ňom nastane nejaká škoda, stačí ho opätovne veľkým tlakom zmenšiť a po následnom zahriatí nadobudne pôvodný dizajn bez vady.

Konečnú veľkosť nábytok získa až pri teplote 70 °C, na zahriatie sa preto používa elektrické zariadenie.

„Tento materiál je zároveň aj mechanizmom, ktorý pracuje za vás. Kúpite si ho zabalený a keď ho prinesiete domov, len ho zapojíte do zástrčky a zmení sa na stoličku,“ uviedol de Smet. Pri sťahovaní sa dá opätovne stlačiť a zahriatím znova rozbaliť.

Belgičan pracuje na vylepšení technológie a čoskoro sa chystá pracovať s väčšími modelmi. Popcornový nábytok by sa podľa jeho slov mohol do komerčného predaja zaradiť už čoskoro.

www.telegraph,com, www.bbc.co.uk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk