Angelina Jolie sa chystá učiť ženy, jej prednášky budú aj o násilí

Najlepšie a najhoršie oblečené celebrity týždňa

Rodáčka z Los Angeles bude na univerzite hosťujúcou profesorkou, prednášať bude v rámci kurzu o ženách, mieri a bezpečnosti.

Americká herečka a režisérka Angelina Jolie bude vyučovať na washingtonskej Georgetown University. Informoval o tom americký týždenník Us Weekly, ktorému to potvrdil zdroj z prostredia univerzity. Štyridsaťjedenročná filmárka by tam mala pôsobiť ako hosťujúca profesorka, pričom bude spolu s bývalým britským ministrom zahraničných vecí Williamom Haugeom prednášať v rámci kurzu venovaného ženám, mieru a bezpečnosti. Zúčastňovať by sa mala tiež na workshopoch či výskumoch.

Pôjde o rovnaký projekt, ktorý rodáčka z Los Angeles absolvuje aj na anglickej London School Of Economics. Účasť na partnerskej univerzite spomínanej Georgetown University potvrdila už v máji, pričom vyučovať začne na jeseň.

Vznik tohto magisterského programu ma veľmi povzbudil. Dúfam, že druhé akademické inštitúcie budú nasledovať tento príklad, pretože je dôležité, aby sme rozšírili diskusiu o tom, ako postúpiť s právami žien a ako ukončiť beztrestnosť za zločiny, ktoré postihujú ženy ako napríklad sexuálne násilie počas vojnových konfliktov,“ uviedla vo vyhlásení v máji. „Teším sa na vyučovanie, na to, že sa od študentov niečo naučím, ako aj na to, že s nimi budem zdieľať vlastné skúsenosti z práce s vládami a Organizáciou Spojených národov,“ dodala Jolie, ktorá je tiež osobitnou vyslankyňou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Angelina Jolie Pitt začala s herectvom už ako dieťa. Dcéra herca Jona Voighta po prvý raz zaujala vo videoklipe k singlu Anybody Seen My Baby? od legendárnych The Rolling Stones z roku 1997 a v tom istom roku aj v televíznej dráme George Wallace, po ktorej nasledovali filmy Podoby lásky (1998), Gia (1998) či Zberateľ kostí (1999). V roku 2000 získala Oscara za stvárnenie pacientky na psychiatrii v životopisnej dráme Narušenie (1999). Známa je aj z filmov 60 sekúnd (2000), Siedmy hriech (2001), Lara Croft – Tomb Raider: Kolíska života (2003), Svet zajtrajška (2004), Zlodej životov (2004), Alexander Veľký (2004), Pán a pani Smithovci (2005), Beowulf (2007), Wanted (2008), Turista (2010), Salt (2010), Vládkyňa zla (2014) či mysterióznej drámy Výmena (2008), ktorá jej vyniesla nomináciu na Oscara za hlavnú rolu. V novembri 2013 si od americkej Akadémie filmových umení a vied prevzala humanitárnu cenu Jeana Hersholta. Ako režisérka sa podpísala pod dokument A Place in Time (2007) či snímky V krajine krvi a medu (2011) a Nezlomný (2014). Zatiaľ najnovší film, v ktorom ju môžu diváčky a diváci vidieť, je romantická dráma Pri mori (2015). V novinke účinkuje so svojím manželom Bradom Pittom a postarala sa aj o réžiu. Okrem toho opätovne prepožičala hlas Tigrici v animovaných snímkach Kung Fu Panda (2008), Kung Fu Panda 2 (2011) a Kung Fu Panda 3 (2016).

Informácie pochádzajú z webstránky www.usmagazine.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk