Aký je rozdiel medzi výberom kancelárskej a jedálenskej stoličky?

Pexels photo 1571463.jpeg
Foto: Pexels

Každý z nás ju má doma. Stolička je totiž asi tým najdôležitejším kúskom nábytku. Poskytuje nám miesto pre odpočinok, sedíme na nej počas jedenia, máme ju aj pri pracovnom stole. Kým jedálenskú stoličku kupujeme väčšinou ako súčasť jedálenského setu, tú kancelársku si vyberáme o niečo dlhšie. Prečo je to tak?

Aj jedálenská stolička musí byť pohodlná

Stolovanie má tiež svoje pravidlá. Pri jedle by sme mali sedieť rovno, ale aj pohodlne na stoličke, ktorá vyhovuje našim telesným proporciám. Na čo všetko si dať pozor pri výbere jedálenskej stoličky?

 • Zaujímajte sa o celkovú výšku stoličky.
 • Bez povšimnutia nenechávajte ani výšku sedadla. Tá by mala byť o niečo menšia ako dĺžka vašich nôh po kolená.
 • Dôležitá je aj hĺbka sedadla. Overte si ju na vlastnej koži. Ako? Na stoličke sa pohodlne usaďte, oprite sa a zamerajte sa na postavenie vašich nôh. Chodidlá položte celou plochou na zem. V tej chvíli by mal, medzi plochou lýtkovej časťou pod kolenom a hranou sedadla, vzniknúť voľný priestor.
 • Nechcete sa do stoličky súkať a sedieť len „na pol zadku“? Spočítajte si, akú plochu by malo mať sedadlo. Ako na to? Zmerajte šírku vašej panvy a pripočítajte 10 centimetrov.
 • Stolička by tiež mala byť stabilná a vyrobená z kvalitných materiálov. Farby a dizajn vyberajte s ohľadom na miesto, kam stoličku umiestnite.

Viete, že medzi sedadlom stoličky a doskou jedálenského stola by malo byť 22-27 centimetrov voľného priestoru?

Ako vybrať kancelársku stoličku?

Kým na jedálenskej stoličke sedávame sotva desiatky minút, na kancelárskej stoličke trávia mnohí z nás aj dlhé hodiny. Výber kancelárskej stoličky teda neradno podceniť. Zlá voľba sa totiž rýchlo prejaví na vašom zdraví.

Keď si vyberáte kancelársku stoličku, vychádzajte aj z toho, koľko hodín denne na nej budete tráviť. Do stoličky, ktorú budete využívať jednu až dve hodiny denne, nie je potrebné toľko investovať. Ak ju však budete využívať šesť a viac hodín, siahnite po kvalitnejšej stoličke, alebo po tej zdravotnej.

Investícia do kancelárske stoličky sa oplatí

Dobrá kancelárska stolička je vyrobená z kvalitných materiálov, ktoré niečo vydržia. A to hlavne vo svojom vnútri, kam nevidíte. Lacné stoličky mávajú kĺbovou mechaniku, tie drahšie majú variabilnejšiu mechaniku.

Viete, že dobre vybraná kancelárska stolička vám zaistí správne držanie tela, eliminuje bolesti a dlhodobé zdravotné ťažkosti vznikajúce nevhodným sedením?

 • Kancelárska stolička by mala byť nastaviteľná, otočná, s vysokým sedadlom, s lakťovou opierkou a integrovanou opierkou hlavy.
 • Z dôvodu stability by mala mať kolieska umiestnené na päticu ramien.
 • Pozor na nosnosť stoličky.
 • Zaujímajte sa aj o materiál. Stolička by mala byť priedušná a mala by dobre odvádzať teplo a pot.
 • Okrem farby riešte aj pohodlie.
 • Na kancelárskej stoličke oceníte aj možnosť stoličku polohovať, lakťovú opierku i nastaviteľnú výšku stoličky.

Či už si vyberáte stoličku k jedálenskému stolu alebo stoličku do pracovne, verte, že investícia do kvalitného sedenia sa naozaj oplatí. Finančne aj zdravotne.

Našu ponuku stoličiek nájdete na www.hawaj.sk.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk