Aký je rozdiel medzi čiernymi a bielymi vyrážkami?

Aký je rozdiel medzi čiernymi a bielymi vyrážkami?
thinkstockphoto.com

Tvorí sa vám neustále akné? Viete aký je rozdiel medzi bielymi a čiernymi vyrážkami?

Vyrážky sú nepríjemnou záležitosťou, ktorá mladým i dospelým ľuďom s problematickou pleťou ťaží život. Z estetického hľadiska vytvára fľaky a hrbolčeky na tvári, ktoré pri zlom spôsobe odstraňovania môžu zanechať jazvy.

Či už sa jedná o biele alebo čierne typy akné, v oboch prípadoch ide o upchaté póry. Nazývame ich komodómy.

Čierne vyrážky

Nazývame ich uhry alebo otvorené komedóny. Čierna farba signalizuje typ akné, v ktorom nájdete odumreté bunky kože, baktérie a usadenú mastnotu. Vrchná časť póru je otvorená a zväčšená.

Voľné radikály a riziko predčasného starnutia pleti

Biele vyrážky

Biele typy akné nazývame aj uzavreté komedóny. Jedná sa taktiež o upchaté póry, no v tomto prípade nie sú otvorené, čakajúc na ďalšie usadeniny, ale ich vrchná časť je zatvorená.

Ako proti nim bojovať?

Vytláčanie vyrážok sa nám zdanlivo javí ako uspokojivý spôsob ich odstránenia. Z dlhodobého hľadiska si však škodíme, nakoľko sa tak póry majú tendenciu ešte viac rozťahovať.

Na póry sú vhodné účinné liečivé látky, ako kyselina salicylová alebo kyselina glykolová. Pokiaľ budete vyhľadávať čistiace vody s týmito zložkami, vaša pleť sa vám poďakuje.

Tvorbe vyrážok predchádzajú krémy s dostatkom vitamínu A, ktorý zabraňuje upchávaniu pórov. Nemýľte si však fakt, že umývanie pleti vo väčšej miere môže aj škodiť. Preto si tvár umyte ráno a večer, to však úplne stačí.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk