Ako udržať domácnosť čistú, keď máte domáce zvieratko?

Foto k 21 ako udrzat cistu domacnost.jpg
Foto: Karcher

Plánujete domáceho miláčika? Obávate sa však, že po ňom nebudete stíhať upratovať? Alebo už psíka, mačičku či iného zvieracieho člena rodiny máte a zaujímalo by vás, ako čo najefektívnejšie udržiavať vašu domácnosť čistú? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám v tom môžu pomôcť.

Pes, mačka, vtáčik, škrečok či morské prasiatko. To sú najčastejší domáci miláčikovia v našich domácnostiach, ktorí nám okrem radostí častokrát pripravujú aj starosti vo forme neporiadku, ktorý vyrobia či nečistôt, ktoré prinesú napríklad z venčenia. Je celkom prirodzené, že udržať domácnosť hygienicky čistú v prípade, že jej súčasťou je aj zviera, je náročnejšie. Dá sa to však bez problémov zvládnuť.

Nebezpečné alergény

Či sa to niekomu páči alebo nie, psy či mačky do domácnosti s alergikmi neodporúčame. A to aj napriek tomu, že existujú takzvané hypoalergénne plemená. Lenže alergény nie sú len v srsti, ale aj v moči, slinách či stolici zvieraťa. A na druhej strane, aj ak nie ste vy či niekto z vašej domácnosti alergik, mali by ste myslieť aj na prípadné návštevy. Určite netvrdíme, že sa máte vašich miláčikov zbaviť alebo že si ich nemáte zaobstarať. Upozorňujeme len, že je potrebné dbať na správny a dokonalý spôsob čistenia.  Alergény zo zvierat nevidíme, ale môžu vašej návšteve ublížiť. Obzvlášť rodičia s malými deťmi bývajú háklivejší a úprimne, netreba sa im čudovať.

A druhá nepríjemnosť, ktorá domácnostiam s domácimi zvieratami hrozí,  sú chlpy, sliny a perie na skle, dlážke, nábytku, posteli či sedačke. Tie sú na rozdiel do alergénov viditeľné aj voľným okom, čo vzbudzuje pocit špinavej domácnosti.

Parné čističe nepotrebujú chémiu, sú tak vhodné na čistenie klietok či kotercov

Najekologickejšie čistenie predstavujú parné čističe. Para dokáže zničiť takmer 100% baktérií s minimálnou spotrebou vody a bez použitia čistiacich prostriedkov. Sú tak vhodné na čistenie klietok, kotercov, ale aj tvrdých podláh. V domácnosti však majú podstatne univerzálnejšie využitie. Hodia sa na umývanie armatúr, okien, zrkadiel, kachličiek, dlažby či mastných usadenín na digestoroch. V prípade, že máte malé deti, parnými čističmi môžete bez chémie umývať aj ich hračky.

Srsť a perie môžete čistiť non – stop. Pomôže robotický vysávač

Či chcete alebo nie, srsť z vašich štvornohých miláčikov a perie zo štebotavých operencov budete mať v dome stále. Ak chcete zabezpečiť dokonalú čistotu a priebežné vysávanie podlahy, siahnite po robotickom vysávači. Ten pracuje nepretržite, dokáže rozoznať miesta, kde už bol a kde naopak nie, sám sa pošle do nabíjacej stanice, dokáže sa vyhnúť rohom či pádu zo schodiska. Tým, že pracuje takmer nepretržite, nedáva možnosť prachu, roztočom či pevným nečistotám, aby sa usádzali na podlahe. Predchádza sa tým tiež víreniu prachu a jeho prenosu do iných častí domu či na nábytok.

Tepovač – extraktor udrží hygienicky čisté koberce aj čalúnený nábytok

Pre domácnosti s kobercami či čalúneným nábytkom odporúčame zakúpiť tepovač – extraktor. Hĺbkové čistenie kobercov a čalúneného nábytku by ste mali vykonávať pravidelne, minimálne raz za mesiac. Sú totiž ideálnym skladiskom pre roztoče, prach a alergény, vo vašom prípade aj drobné časti srsti či peria.

Tepovače – extraktory pri svojej práci využívajú silu vody a tlaku, vďaka čomu dokážu preniknúť hlboko do vlákien, rozpustiť nečistotu a následne ju vysať. Výsledkom je podstatne čistejšie a zdravšie domáce prostredie. Využijete ich aj na tepovanie či vysávanie autosedačiek, čo taktiež ocenia nielen rodiny s domácimi zvieratami, ale aj s deťmi.

Akumulátorové mobilné čističe nechajú špinu vonku

Ak doma chováte psíka a chodíte ho denne venčiť von do prírody, veľmi dobre poznáte, ako sa dokáže zašpiniť. Umývať ho pred vchodom vášho domu nie je práve najpríjemnejšia starosť. Najčastejším spôsobom, ako očistiť psie labky, je vytvoriť mu očistnú zónu. Pokiaľ sú labky len mokré, stačí vlhká rohožka, ak zablatené, pripravte mu vaničku s vodou, do ktorej sa môže postaviť a labky mu poriadne vyumývajte, následne osušte uterákom.

Máme pre vás ale aj tip na oveľa praktickejší spôsob čistenia. Akumulátorový mobilný čistič  s funkciou pre šetrné umývanie zvierat je univerzálom, ktorý sa vám určite bude hodiť. Vďaka nemu môžete nechať blato tam, kde vzniklo, čo určite oceníte nielen pred vstupom do domu, ale aj pred nástupom  do auta. Mobilný čistič môžete využiť zároveň aj na čistenie bicyklov, záhradného nábytku či terasy. Vďaka batérii nepotrebuje elektrické napájanie, takže si ho môžete vziať kdekoľvek so sebou.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom