Ako rozpoznať srdcový infarkt mesiac predtým, ako sa stane?

Infarkt.jpg

Tento článok môže zachrániť život vám alebo vašim blízkym.

Viete, čo je hlavnou príčinou predčasnej smrti v modernom svete? Infarkt!

Rýchly životný štýl, nezdravé jedlo, chronický nedostatok spánku … My sami robíme veľa, aby sme prispeli k zvýšeniu rizika predčasnej smrti spôsobenej zástavou srdca.

Preto v tomto článku nebudeme hovoriť o potrebe žiť zdravý životný štýl alebo negatívnom vplyve stresu na naše zdravie. To si už každý z nás snáď uvedomuje.

Budeme hovoriť iba o príznakoch, ktoré vás môžu varovať pred blížiacou sa katastrofou aspoň mesiac. Zistite, aké signály sa objavia ako vážne varovanie!

Únava

Keď sú tepny úzke, vaše srdce začne dostávať oveľa menej krvi, ako bolo predtým. To komplikuje fungovanie obehového systému. Prvým znakom týchto problémov je ospalosť a pocit absolútnej únavy.

Dýchavičnosť

Ak vaše srdce nedostane dostatok krvi, znamená to, že vaše pľúca nie sú schopné dostať z pľúc toľko kyslíka, ako inokedy.

Tieto dva systémy sú navzájom závislé. Jeden nemôže normálne fungovať bez toho druhého. Ak máte často problémy s dýchaním, poraďte sa s lekárom – a čo najskôr.

Slabosť

Ak máte pocit slabosti v celom tele, znamená to, že v tepnách je príliš málo krvi. Vaše svaly nedostanú správne množstvo kyslíka a živín. Takže ak máte často pocit ochabnutosti a slabosti, je to samo o sebe pomerne znepokojujúcim znakom problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Závrat a studený pot

Nedostatok prietoku krvi do mozgu je pre život veľmi nebezpečný. Ak vás častejšie zalieva studený pot a vy sa často stretávate so závratmi, potom si jednoducho nemôžete dovoliť ignorovať tieto príznaky.

Tlak na prsiach

Ak máte príznaky nadmerného tlaku v hrudníku, nepohodlie v tejto oblasti, potom je to veľmi, veľmi zlé. Tieto príznaky sa môžu nakoniec objaviť častejšie a skúsenosti s nimi budú čoraz horšie. Neignorujte ich. Toto je jasným varovaním pred blížiacim sa infarktom.

„Mrazivý“ syndróm

Ak máte z času na čas úplne z ničoho nič príznaky chrípky a zimnicu, môže to znamenať blížiacu sa srdcovú príhodu. Mnohí ľudia po infarkte tvrdia, že niekoľko dní pred ním zažili nevysvetliteľné záchvaty „chladu“, t. j. ako by „zamrzli“.

Ako sa s tým vyrovnať

Ak máte pocit, že ste tieto príznaky zaznamenali osobne alebo ste sa stretli s niekým z vašich blízkych, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc. Najlepší spôsob prevencie srdcového infarktu je identifikácia jeho symptómov v počiatočnom štádiu a začatie preventívnej liečby.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk