Aká obuv zabezpečí zdravý vývoj chodidiel vášho dieťaťa?

Obuv, topánky, čižmy, dieťa, nohy
shutterstock.com

Problém plochých nôh a ochorení chrbtice sa z roka na rok zväčšuje. Často za to môže nevhodne zvolená obuv. Na čo prihliadať pri jej kúpe, ak chceme zabezpečiť našim deťom zdravý vývoj?

Zvlášť detská noha býva extrémne citlivá na negatívne vonkajšie vplyvy. Pri nesprávne zvolenej obuvi dochádza k chybnému držaniu tela a neskorším deformáciám chrbtice či vzniku plochých nôh. Tomu všetkému sa dá zabrániť výberom správnej obuvi. Akých pravidiel sa máme držať pri jej nákupe?

Nerobte nákup topánok bez dieťaťa

Obuv treba primerať, vyskúšať, či sedí a či ho niečo netlačí. Často nevhodne zvolený strih aj pri správnej veľkosti topánky môže spôsobovať bolesť pri chôdzi vášho dieťaťa.

Nikdy nekupujte topánky na trhovisku

Rodičia sa mnohokrát nechajú zlákať nižšími cenami, no práve pri topánkach dvojnásobne platí známe: Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. Lacná obuv sa za pár týždňov rozpadne a my sme nútení znovu investovať. Nehovoriac o tom, že trhovisková obuv býva často nekvalitná, zlého strihu a s použitím nevhodného materiálu.

Dbajte na kvalitný strih a materiál

Umelé tkaniny, v ktorých detská nožička nedýcha a je zaparená, môžu spôsobiť vášmu dieťaťu mnohé zdravotné problémy ako plesne, podráždenie pokožky a tým väčšiu bolesť počas chôdze.

Nekupujte dieťaťu topánky s tým, že do nich dorastie

Hoci sú detské topánky drahé, mali by byť maximálne o číslo väčšie ako detská noha.

Nenechajte mladšie deti nosiť topánky po starších

Noha našich najmenších potrebuje obuv, ktorá sa prispôsobí ich chodidlu, nie vytvarovanú na cudzej nohe.

Nakoniec, ak má dieťa predpísané špeciálne ortopedické topánky či vložky, dbajte na to, aby ich nosilo, a chodievajte s ním na pravidelné kontroly.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk