9 top potravín pre lepší spánok

Týchto 6 potravín nikdy nejedzte pred spaním!
Týchto 6 potravín nikdy nejedzte pred spaním! thinkstockphotos

Zabudnite na tabletky na spanie a siahnite po potravinách, ktoré nezaťažia váš organizmus a sú bez vedľajších účinkov. Vaša kvalita spánku sa po ich konzumácii výrazne zlepší.

Čoraz viac ľudí trpí poruchami spánku, či dokonca chronickou nespavosťou. Kvalitný spánok je však nevyhnutný pre celkovú regeneráciu organizmu a pri jeho nedostatku sa môže prejaviť množstvo zdravotných ťažkostí, no hlavne nám jeho nedostatok výrazne znižuje kvalitu života. Zlepšite si spánok pravidelnou konzumáciou týchto potravín a budete sa opäť zobúdzať vitálna a svieža.

1. Banány

Často označované aj ako prírodné tabletky na spanie, nakoľko obsahujú horčík a draslík- látky podporujúce kvalitný spánok.

2. Kiwi

Pravidelnou konzumáciou tohto exotického ovocia budete zaspávať omnoho rýchlejšie, váš spánok sa skvalitní a jeho dĺžka sa zvýši cca o 13%.

Čítajte aj: Potraviny, ktoré odbúravajú stres

3. Med

Med skutočne pôsobí priaznivo na spánok. Už lyžička medu pred spaním vám pomôže k pokojnému spánku. Prírodný cukor, nachádzajúci sa v mede vysiela do mozgu signál, aby prestal produkovať orexín, ktorý je spojený s bdelosťou.

4. Ľanové semiačka

Sú zdrojom omega 3, 6 a 9-mastných kyselín, ktoré prirodzene zlepšujú náladu, navodzujú a udržujú dobrý spánok. Namiesto hrsti ľanových semiačok si môžete dopriať hodinu pred spaním jednu lyžicu ľanového oleja.

Príznaky, že vášmu telu niečo chýba

5. Morské riasy

Ich zvýšená prítomnosť v krvi výrazne pomáha pri poruchách spánku a zároveň znižuje prítomnosť parasomnií – nočných môr, či pomočovanie sa, ktoré je častým problémom najmä u detí.

6. Vlašské orechy

Poruchy spánku súvisia aj so zníženou produkciou melatonínu v krvi. Ide o hormón, ktorý má rozhodujúci vplyv na celkovú kvalitu spánku. Doprajte si preto približne hodinu pred spaním vlašské orechy, ktoré vám pomôžu doplniť jeho nedostatok.

7. Čerešne

Ich konzumácia pred spaním je viac ako prospešná. Spolu s orechmi sú jedným z mála prirodzených zdrojov melatonínu a obsahujú ho dokonca vo vysokých hodnotách.

8. Pivo

Dokonca aj jedno pivo pred spaním môže pomôcť jeho lepšiemu priebehu. Chmeľ je už roky využívaný ako slabé sedatívum, pretože má upokojujúce účinky, zmierňuje úzkosť, upokojuje podráždené nervy a spomaľuje tep.

9. Harmančekový čaj

Je tradičným liekom proti nespavosti a stresu. Harmanček uvoľní telo aj myseľ a pomôže vám zabudnúť na každodenný stres.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk