Zlyhávajú vám obličky? Tu je 8 príznakov, ktoré väčšina ignoruje

Bolesť, beh, leto

Obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele, ktoré sa nachádzajú pod hrudným košom. Preto nepodceňujte tieto príznaky, ktoré nás môžu varovať pred ich zlyhaním.

Obličky každý deň filtrujú 120-150 litrov krvi. Zabraňujú nahromadeniu prebytočných tekutín a odpadu v tele spracovaním krvi.

Okrem uvedeného udržiavajú naše kosti zdravé a kontrolujú hladinu elektrolytov. Obličky prispievajú k regulácii krvného tlaku a podporujú tvorbu červených krviniek.

Ak dôjde k poškodeniu obličiek, predstavuje to hrozbu pre celkové zdravie. Je veľmi dôležité rozpoznať príznaky poškodenia obličiek. Vďaka tomu si udržíte vaše telo zdravé a silné.

Medzi najčastejšie príznaky poškodenia obličiek patrí nasledovné:

1. Opúchanie

V prípade, že obličky nefungujú správne, prebytok tekutiny v tele sa neodstráni a hromadí sa v organizme. To môže viesť k opuchom členkov, rúk, tváre, chodidiel a nôh. Takže príznakom zlyhávajúcich obličiek je náhly opuch.

2. Zmeny močenia

  • Pocity tlaku a ťažkosti pri močení
  • Váš moč môže obsahovať krv
  • Tmavý moč
  • Môžete močiť menej často alebo v malom množstve
  • Aj časté nutkanie na močenie môže byť jedným z príznakom ochorenia obličiek
  • Váš moč obsahuje bublinky alebo penu
  • Môžete močiť počas noci

3. Kožná vyrážka

Kožné vyrážky a silné svrbenie sú spôsobené nahromadením odpadu z dôvodu zlyhávania obličiek. Vplyvom toxínov je koža suchá a podráždená. Aj keď sa snažíte liečiť kožnú vyrážku, váš problém s obličkami sa tým neodstráni.

4. Únava

EPO alebo Erytropoetín je hormón, ktorý sa podieľa na produkcii červených krviniek, ktoré dodávajú kyslík. Vzniká v zdravých obličkách. Ak dôjde k ich poškodeniu, počet červených krviniek sa zníži, čo má vplyv na dodávky kyslíka v tele. To vedie k anémii a k poklesu energie vo svaloch.

5. Dýchavičnosť

Aj tento zdanlivo nesúvisiaci príznak môže byť prejavom poškodenia obličiek. Znížený počet krvných buniek nesúcich kyslík je dôvod, prečo telu a aj pľúcam chýba.

6. Kovová chuť v ústach

V dôsledku hromadenia toxínov v krvi dochádza k zmenám chuti. Takisto nepríjemný zápach z úst vám prezradí poškodenie obličiek.

7. Bolesť

Ak trpíte poškodením obličiek, môžete zažiť bolesť v hornej časti chrbta alebo na rovnakej strane ako sa nachádzajú obličky. Kŕče a silné bolesti bývajú zvyčajne spôsobené obličkovými kameňmi a obličkovými infekciami.

8. Problémy so sústredením a závrate

Poškodenie obličiek súvisí s nedostatkom kyslíka v mozgu, čo znižuje koncentráciu. Tiež sa môže objaviť závrate a problémy s pamäťou.

Pociťuje niektoré z príznakov? Neignorujte ich. Veď vaše zdravie je to najcennejšie, čo máte.

Zdroj: www.healthandhealthyliving.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk