8 dôležitých faktov, ktoré treba zvážiť, kým si zaobstaráte šteňa

Pes a dieťa, batoľa

Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pripravili tipy a rady ako sa správne rozhodnúť pri výbere a čo vás čaká pri príchode šteniatka do rodiny.

Základné pravidlá výberu šteňaťa

Nevyberajte si psíka len na základe toho, že sa vám zdá rozkošný. Nesprávny výber môže skončiť trápením pre obe strany. Skôr, ako si domov prinesiete šteniatko, pouvažujte nad tým, čo od štvornohého priateľa očakávate, aký typ osobnosti ste a akým životným štýlom žijete. Zvážte tiež náročnosť daného plemena na výchovu, možnosti priestoru pre výbeh a čas, ktorý budete na psíka mať.

Čo od nového člena rodiny očakávate?

O nemeckom ovčiakovi sa hovorí, že je poslušný, labrador láskyplný k deťom, chrt nezávislý… Avšak žiadneho psa nemôžeme len tak kategorizovať. V skutočnosti by ste mali vyberať plemeno v závislosti od úlohy, ktorú od svojho psa očakávate s ohľadom na jeho váhu a veľkosť. Platí všeobecné pravidlo, že malý pes, aj keď nepokojnejší, bude potrebovať menej životného priestoru ako stredne veľký pes. Pre veľké plemená psov vždy platí, že potrebujú väčší priestor pre život. Bez ohľadu na zvolené plemeno, vždy by ste mali mať na pamäti, že každý majiteľ musí venovať svojmu psovi pozornosť, a to niekoľkokrát v priebehu dňa. Aby ste sa uistili o správnosti svojej voľby, poraďte sa s chovateľmi či odborníkmi.

Ktorý pes nie je vhodný do bytu?

V prvom rade veľké plemená ako vlčiaky, dogy, bernardíny, rotvajlery, leonbergery a pod. Takýmto psom je lepšie v záhrade s dostatočným výbehom a možnosťou zábavy. V malom a vykúrenom prostredí je takýmto plemenám horúco a tesno. Výživa veľkých plemien psov nie je lacná a aj doprava v aute spolu s rodinou je problematická.

Aký pes sa do bytu hodí?

Do bytu sú vhodné plemená pokojnej povahy a menšej veľkosti. Medzi spoločenská plemená s pokojnou, priateľskou povahu, ktoré nie sú náročné na priestor a nepotrebujú veľký výbeh patrí napríklad pekinský palácový psík, mops, bišónik, či malé španiele.

Pes a zaneprázdnený majiteľ

Ak ste veľmi zaneprázdnený väčšinu týždňa, bývate v byte a nemáte komu psíka zveriť, radšej si ho nekupujte. Pes zatvorený osem a viac hodín v byte vyslovene trpí po duševnej aj zdravotnej stránke. Váš štvornohý priateľ potrebuje aspoň štyrikrát denne prechádzku vonku, pričom jedna musí trvať dlhšie ako hodinu.

Aký pes je najvhodnejší k deťom?

Aj keď väčšinou každý pes deti v rodine toleruje, je potrebné zvážiť výber šteniatka aj z pohľadu, či sa plemeno hodí k deťom. Veľmi temperamentné plemená, ktoré môžu pri hre dieťa zhodiť alebo poraniť, či nervózne alebo ťažko vychovateľné plemená nie sú vhodné ako spoločníci k malým deťom. Výbornými spoločníkmi detí sú boxer, labrador a retriever, bígel, či kokeršpaniel. Pre menšie deti sú vhodné veľké, pokojné psy, pre staršie deti sú vhodnejšie už aj malé plemená, o ktoré sa už vedia postarať a chápu potreby psíka.

Pes, šteňa
ThinkstockPhotos

Deti a šteňatá bez dozoru?

Určite nie. Deti aj psy treba k spolužitiu vychovať, nemali by ste sa spoliehať na to, že psík je na vaše dieťa zvyknutý. K úrazu môže prísť nedorozumením či nevhodným správaním dieťaťa. Je preto veľmi dôležité, aby ste dieťaťu dôkladne vysvetlili ako sa k domácemu miláčikovi správať a starať sa o neho. Vo všeobecnosti platí, že k deťom sú citlivejšie sučky ako psy. Samozrejme, dospelý, vychovaný pes je tolerantnejší ako odrastené šteňa.

Ako privítať nové šteniatko v rodine?

Od chovateľa by ste mali dostať informácie, čím a ako často šteniatko kŕmil, akým produktom bolo odčervené, aký malo denný režim. K šteniatku by ste mali dostať taktiež:

–          hračku resp. kus látky, z ktorej bude šteniatko cítiť pach matky či súrodencov

–          kontakt na veterinára, ktorý šteňa prezeral a pozná matku a celý vrh

–          očkovací preukaz so záznamami vakcinácie

–          preukaz pôvodu, ak je už vydaný.

Preprava do nového domova musí byť čo najpokojnejšia a nie príliš dlhá. Okrem návštevy veterinára by ste sa nemali nikde zastavovať, či psíka ukazovať návštevám v prvých dňoch. Stretnutie s cudzími psami je zakázané až do najbližšieho preočkovanie šteňaťa. Uvítanie šteniatka by malo byť srdečné, no nie hlučné. Nový člen rodiny by nemal kolovať z rúk do rúk, dôležité je, aby sa šteňa v pokoji zoznámilo s prostredím, napilo a najedlo.

Šteniatku pripravte pokojné, nie príliš teplé ani chladné miesto, kde nebude v prievane. Na začiatok stačí primerane veľká, mäkko vystlaná kartónová škatuľa so vstupným otvorom. Neskôr mu zadovážte košík, búdu alebo pelech.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk