Tipy a rady pre zdravý životný štýl

Tipy a rady pre zdravý životný štýl
Tipy a rady pre zdravý životný štýl Thinkstock

Zdravý životný štýl neznamená hodiny tréningu v posilňovni a jesť len šalátové listy. Je to o postupnej zmene a zdravšej voľbe, ktorú vykonávame po častiach. Deň za dňom.

Trik na to, aby bol váš životný štýl zdravší, spočíva v nasledujúcom: robiť malé zmeny každý deň. Napríklad vymeňte výťah za chôdzu po schodoch. Zvýšte príjem ovocia za deň. Vypite pohár vody naviac alebo začnite si odvykať od fajčenia.

Postupnými zmenami ku zdraviu:

1. Začnite sa viac hýbať: Pokiaľ nie ste typ, ktorý vyhľadáva fitnes centrá a bez športu si nevie predstaviť život, urobte vo svojom živote aspoň drobné zmeny: parkujte čo najďalej od budovy, aby ste mohli kráčať. Chodievajte po schodoch všade, kde to je možné. Vezmite na prechádzku psa, či deti na bicykel namiesto sledovania televízie.

2. Zdravšie sa stravovať: Pokiaľ ide o zdravú výživu, existuje veľmi veľa teórií, diétnych kníh a on – line informácií o tom, ako sa správne stravovať. No mnohokrát sú tieto informácie v rozpore s realitou. Hoci výskum v tejto oblasti stále pokračuje a rozvíja sa, všetci sa zhodneme na tom, že naša strava obsahuje príliš veľké množstvo cukrov. Naše porcie sú dosť veľké a mali by sme jesť viac prírodných potravín.

Zdravé potraviny nájdete aj v týchto skvelých e-shopoch:

3. Obmedziť cukor: Všetky potraviny, ktoré konzumujeme, obsahujú množstvo cukru. Často máme mylnú predstavu, že keď pijeme napr. ovocné šťavy, robíme tým nášmu telu službu. No opak je pravdou. V priemere človek za deň v strave a nápojoch skonzumuje až 22 lyžičiek cukru. Podľa výskumov by mala byť denná spotreba cukru u žien 6 lyžičiek a u mužov 9 lyžičiek denne, a to v nápojoch a v potravinách dokopy. Najjednoduchší spôsob, ako obmedziť príjem cukru, je vynechať sladké nápoje. Toto samo o sebe vám pomôže udržať si zdravú váhu, čo tiež znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, obezity a cukrovky.

4. Veľké porcie: Naše porcie jedál a nápojov dramaticky vzrástli za posledných 30 rokov. Existuje jednoduchý spôsob, ako zmenšiť porcie jedla. Jesť z menšieho taniera, pretože vyzerá plnší. Jesť pravidelne (najmenej každé 4 hodiny), tak aby ste nikdy necítili hlad a nikdy sa neprejedajte.

5. Príprava jedla: Pripravujte si jedlo z čerstvých surovín a nie z polotovarov, ktoré majú vysoký obsah tukov a solí, ale zato nízky obsah živín. Buďte umelcom a jedzte pestrofarebné (zelené, červené, žlté) druhy ovocia a zeleniny každý deň.

Prečítajte si aj: Skvelé desatoro pre chudnutie

6. Prestaňte fajčiť: Nie je nič viac škodlivé pre dlhý a zdravý život ako fajčenie. Nebezpečenstvo fajčenia tabaku býva tak významné, že je to najdôležitejší problém verejného zdravia vo svete. Fajčenie znižuje nielen životnosť vnútorných orgánov, ale tiež pôsobí na telo z vonku tým, že poškodzuje kožu. Fajčenie vytvára vrásky. Spôsobuje zažltnutie zubov a prstov, odoberá z pokožky živiny a kolagén, čím naberá šedastú farbu. Chce to odvahu prestať fajčiť, pretože to nie je jednoduchá cesta – ale je to statočná a rozumná voľba.

Urobte drobné a postupné zmeny vo vašom životnom štýle a každým dňom budete na sebe pozorovať pozitívne zmeny, ktoré budú prínosom pre vaše zdravie a pohodu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk