6 spôsobov, ako si udržať zdravé a pevné zuby

zdravé zubym úsmev, biele zuby
6 spôsobov, ako si udržať zdravé a pevné zuby GettyImages

Aj vy máte pocit, že robíte pre svoje zuby maximum, no očakávaný výsledok sa nie a nie dostaviť? Zistite, čo treba robiť, aby boli vaše zuby zdravé a krásne.

Čistite si zuby so zubnou pastou s obsahom fluoridu. Ten pomáha udržiavať a podporovať silu vašej zubnej skloviny. Potraviny a nápoje, ktoré konzumujeme, napádajú povrch zubov a vedú k strate minerálov a vrstvy smaltu.

Strata minerálov sa obnoví použitím fluoridu. Dokonca máte k dispozícii aj rôzne doplnky s obsahom fluoridu na prirodzené posilnenie skloviny, tie sa však dajú získať len na lekársky predpis

Pokračujte na prezentáciu:

Strava

Všetko, čo jete, vplýva na zdravie vašich zubov. Tým, že sa stravujete správne, môžete posilniť svoju zubnú sklovinu. Konzumujte preto výrobky, ktoré sú bohaté na vápnik, vitamín D a fosfor. Rovnako aj mliečne výrobky, ryby a zelená zelenina obsahujú bielkoviny, vitamíny a minerály, ktoré sú ďalším dobrým zdrojom fosforu.

Čítajte aj: 8 tipov, ako mať krásne a zdravé zuby

Žuvačky

Žuvačky bez cukru podporujú silnú zubnú sklovinu, pretože stimulujú tok slín v ústach. Sliny hrajú dôležitú úlohu, pokiaľ ide o zdravie zubov. Tie odplavujú časti potravy a taktiež dodávajú zubom potrebné minerály. Zároveň dokáže žuvačka bojovať s kyslým prostredím vo vašich ústach, čím sa znižuje poškodenie vašej skloviny

Aby nedošlo k poškodeniu

Ak sa chcete vyhnúť poškodeniu zubnej skloviny, na jednej strane skúste obmedziť príjem potravín, ktoré vytvárajú vo vašich ústach kyslé prostredie. Pri pití ochutených nápojov používajte slamku a vyhnite sa hryzeniu tvrdých predmetov, pretože môžu poškodiť vašu zubnú sklovinu.

Čítajte aj: 3 jednoduché spôsoby, ako obmedziť cukor v strave

Kedy vyhľadať pomoc?

Erózia zubnej skloviny je veľmi zákerná . Prvé príznaky sú nenápadné, preto si ich vôbec nemusíte všimnúť. Zubná sklovina pôsobením kyselín mäkne, stenčuje sa a počas čistenia zubov je náchylnejšia na mechanické poškodenie.

Ak sa erózia včas nerozpozná, môže proces pokračovať a okrem skloviny môže byť poškodený aj dentín, čiže zubovina. V extrémnych prípadoch môže nastať až taký úbytok tvrdých zubných tkanív, že zub sa stane náchylným na zlomenie.

Pravidlá ochrany zubov

– Sklovinu vystavujte vplyvu kyselín čo najkratší čas.

– Po zjedení alebo vypití niečoho kyslejšieho si ústa vypláchnite čistou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu. Rýchlejšie sa tak neutralizuje prostredie v ústach.

– Po jedle si zuby čistite najskôr o polhodinu až o hodinu. Za ten čas sa v ústach vytvorí dostatok slín, ktoré kyseliny neutralizujú. Čistenie zubov hneď po jedle či pití, mechanicky poškodzuje zubnú sklovinu.

– Na čistenie zubov si vyberajte jemné, mäkké zubné kefky. Na posilnenie skloviny sú vhodné prípravky, ktoré majú nízku abrazívnosť a zvýšený obsah fluoridu sodného.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk