6 potravín, ktoré predchádzajú mŕtvici, infarktu a rakovine!

čerešňa ovocie, pery, žena, kráska, beauty, višňa
6 potravín, ktoré predchádzajú mŕtvici, infarktu a rakovine! Thinkstock

Zaraďte do svojho jedálnička tieto jedlá, ktoré majú skutočne skvelé účinky na vaše zdravie a dokážu predísť infarktu, mŕtvici, či rakovine.

O rôznych superpotravinách počúvate stále. V prípade účinkov niektorých z nich ide skôr o mýty. No nasledujúce potraviny skutočne dokážu pomôcť predchádzať vážnym chorobám ako je rakovina, mŕtvica či infarkt. O ktoré ide?

1. Višne

Tieto plody obsahujú vysoké množstvo antioxidantov. Majú protizápalové účinky a pomáhajú pri nespavosti. Niektoré štúdie tvrdia, že konzumácia višní vo väčšom množstve pomáha znížiť nielen kardiovaskulárne ochorenia, ale aj nepríjemné vedľajšie účinky cvičenia, ako je svalovica, bolesti svalov a zápaly.

Višne

2. Avokádo

Toto ovocie je výborným zdrojom zdravých tukov, ktoré pomáhajú znížiť zlý cholesterol, čo má za následok aj zníženie rizika srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Potvrdzuje to tiež nedávna štúdia, ktorá tvrdí, že jedno avokádo denne zníži hladinu zlého cholesterolu lepšie ako diéta bez avokáda.

Avokádo

3. Brusnice

Väčšina z nás pozná ich priaznivé účinky proti zápalom močových ciest, ale možno neviete, že tieto plody majú omnoho viac ďalších výhod pre naše zdravie. Okrem toho totiž pomáhajú predchádzať vzniku niektorých druhov rakoviny, zlepšujú zdravie nášho srdca a znižujú aj výskyt infekcií v ústnej dutine. Brusnice obsahujú polyfenoly, ktoré disponujú protizápalovými, antioxidačnými a antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Brusnice

4. Čučoriedky

Úžasný zdroj antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok, ktorý má skvelé účinky na naše zdravie.Znižuje riziko výskytu rakoviny, má prospešné účinky na naše srdce, zvyšuje funkciu mozgu a zlepšuje zrak. Taktiež niektoré štúdie uvádzajú, že antioxidanty v čučoriedkach pomáhajú oddialiť proces starnutia pokožky lepšie ako krémy proti vráskam.

Čučoriedky
Čučoriedky www.gettyimages.com

5. Tekvicové semienka

Semienka tekvice skrývajú v sebe veľké množstvo bielkovín, vlákniny, mangánu, horčíka alebo fosforu. Sú bohatým zdrojom zinku, ktorý je dôležitý pre rast a delenie buniek, zlepšuje náladu, zdravie očí a pokožky. Skúste preto zaradiť túto potravinu do jedálnička a urobíte veľké plus pre svoje zdravie.

Tekvicové semienka
Tekvicové semienka www.gettyimages.com

6. Chia semienka

Popularita týchto semienok, ktoré sa získavajú z mexickej rastliny menom Šalvia Hispánska, stále rastie a je to najmä vďaka ich priaznivým účinkom na naše zdravie. Sú vynikajúcim zdrojom vápnika (majú ho viac ako mlieko), bielkovín, antioxidantov, vlákniny, sodíka či zinku a mangánu. Chia semienka obsahujú tiež omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, vitamíny B a C. To všetko z nich robí účinného bojovníka proti chorobám srdca či rakovine.

Chia semienka
Chia semienka www.gettyimages.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk