5 spôsobov, ako pomôcť svojej priateľke prekonať rozvod

Rozvod je ťažká životná etapa, pri ktorej potrebujeme svojich priateľov viac ako kedykoľvek predtým. Prečítajte si, ako byť dobrou morálnou podporou pre svoju priateľku v čase rozvodu.

Lásky a rozchody nás sprevádzajú po celý život. Každý rozchod je pre človeka bolestivý a chce to čas, aby sa nám zahojilo zlomené srdce. Vtedy zohrávajú v našom živote dôležitú úlohu priatelia, ktorí sa nás snažia opäť postaviť na nohy a prinavrátiť nám pozitívny pohľad na svet.

V prípade rozvodu je to však o niečo zložitejšie. Nejde len o rozdelenie dvoch dovtedy spoločných životov, ale aj o delenie majetku a určenie starostlivosti o deti. Čo teda môžete urobiť pre to, aby sme uľahčili priateľke prechod zo stavu vydatá na single?

1. Počúvajte viac, než hovorte

Veľa ľudí sa snaží povedať svojej priateľke tie správne slová a pritom zabudnú počúvať. Prvej fáze je počúvanie veľmi dôležité, pretože potrebuje zo seba dostať všetku bolesť a hnev a utriediť si svoje myšlienky a pocity. Vaša priateľka musí mať pocit, že ste tam pre ňu a môže sa vám vyplakať na ramene. Snažte sa vyhnúť frázam ako: „Čoskoro to prejde, uvidíš“ alebo „Ja viem, ako sa cítiš„. Môžete mať pocit, že priateľke pomáhate a pritom takýmito vetami môžete u nej ešte viac vyvolať negatívne emócie.

Prečítajte si aj: 10 spôsobov, ako prestať myslieť na svojho ex

2. Opýtajte sa, čo môžete pre ňu urobiť

V procese rozvodu ju čaká mnoho papierovania, či stretnutia s rozvodovým právnikom. Opýtajte sa jej, ako môžete byť nápomocná a sama sa ponúknite, že jej vyzdvihnete deti alebo jej pôjdete nakúpiť. Vašu snahu určite ocení a nebude mať pocit, že je na všetko sama, a preto sa jej rúca svet.

3. Nenadávajte na vzťahy

Stačí len chcieť, aby sa cítila lepšie, takže hovoriť pred ňou, že manželstvo je najhoršie, všetci muži sú svine alebo že láska je len mýtus, nemá žiadny význam. Zbytočne len okolo nej chŕlite negatívnu energiu a to je presne to, čo nepotrebuje. Nemáte u nej vytvárať predstavu, že všetky vzťahy sú zlé, naopak ukázať jej, že týmto sa jej život nekončí, ale práve naopak začína svoju novú, lepšiu etapu. Dodávajte jej pozitívnu energiu, aby nabrala novú silu a chuť ísť ďalej

4. Buďte úprimná

Počas rozvodu vás často krát priateľka poprosí, aby ste sa s jej exmanželom už nestretávali. Pokiaľ ste nemali dobré vzťahy, nebude to pre vás problém, ale pokiaľ oboch považujete za svojich dobrých priateľov, bude to ťažká voľba.

Keď je rozvod na začiatku, emócie sú veľmi intenzívne a vtedy si pravdepodobne budete musieť jedného z nich vybrať. No v dlhodobom horizonte sa pocity menia a aj bývalí partneri časom dokážu spolu normálne komunikovať a vtedy je namieste, aby ste svojej kamarátke povedali, že vám na oboch záleží a rada sa stretnete aj s jedným aj s druhým. Nikdy jej však neklamte, až do chvíle, kým sa nedozvie pravdu od niekoho iného ako od vás. V takom prípade to bude brať ako vašu zradu.

Prečítajte si aj: Ako sa vysporiadať s rozvodom?

5. Dbať na jej duševné zdravie

A napokon, ak si všimnete zmeny v jej správaní, vo vzhľade alebo zvýšenie pocitu ľahostajnosti , môže trpieť depresiou, ktorá je často spôsobená veľkými životnými udalosťami, ako je napr. rozvod.

Vtedy jej nevrhnite, že by sa mala ísť porozprávať o svojich problémoch s nejakým odborníkom. Môžete taktiež spomenúť, že váš „priateľ“ zistil, že keď s niekým hovoril, nesmierne mu to pomohlo. Nemôže mať pocit, že ju do niečoho nútite,ale že to je jej vlastné rozhodnutie a správna voľba preto, aby sa opäť cítila dobre.

V čase rozvodu nikto z nás nechce byť sám. Buďme tu pre seba navzájom, učme sa počúvať a pomáhať. Nikdy predsa nevieme, kedy budeme podobnú pomoc potrebovať aj my sami.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk