5 nepríjemných zmien na ženskom tele po tridsiatke

žena, kráska, jeseň
GettyImages

Čo sa deje s našim telom po tridsiatke?

Starnutiu sa nevyhne žiadna z nás. A aj keď zmena patrí k životu, niektorým príznakom starnutia by sme sa radšej vyhli. Ktoré to sú?

1. Na vašej tvári sa odrazí príliš veľa zábavy, či príliš veľa slnka

Iste viete, že vaša pokožka sa s pribúdajúcimi rokmi stáva menej pružnou a pribúdajú vrásky. Najčastejšie si ich môžete všimnúť okolo očí. Tieto takzvané vrásky smiechu však aj napriek tomu, že sú prvými lastovičkami starnutia, dokážu dodať tvári prívetivý vzhľad. Na našej koži sa takisto začínajú objavovať následky častého opaľovania, a to napríklad v podobe znamienok, či fľakov. To až tak príjemné pre nás nie je.

2. Ľahšie sa na nás nalepia kilá

Kým pred tridsiatkou ste mohli zjesť čokoľvek, teraz máte pocit, že priberáte i z vody? Bohužiaľ, je to tak. Kilá sa na nás naozaj nalepia rýchlejšie, ako tomu bolo, keď sme mali dvadsať. Môže za to strata svalovej hmoty, ktorá dokáže spáliť najviac tukov.

3. Ťažšie otehotnieme

Ďalším javom, ktorý prichádza s pribúdajúcimi rokmi, je problém s počatím zapríčinený najmä starnutím reprodukčných organov. Ak uvažujete po tridsiatke o ďalšom dieťati alebo len o svojom prvom, majte na pamäti, že existuje zvýšené riziko vrodených chýb plodu a potratov.

Čítajte aj: Záhadný syndróm, ktorý spôsobuje neplodnosť, máte ho aj vy?

4. Hormonálne zmeny

Tieto zmeny bývajú mnohokrát pre nás nepríjemné, pretože môžu spôsobiť i zmeny menštruačného cyklu, ako silnejšie bolestivejšie krvácanie, výskyt nezhubných myómov na maternici a podobne.

5. Inkontinencia moču

Ani samovoľný únik moču nepatrí medzi príjemné telesné zmeny po tridsiatke. Ochabnutiu panvových svalov, ktoré bývajú najčastejšou príčinou inkontinencie, však môžeme predísť, a to ich posilňovaním tým správnym cvičením.

www.chealth.canoe.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk