5 elixírov večnej mladosti, poznáte ich zázračné účinky na telo i dušu?

čaj, káva, nápoj, kráska, mladá žena, relax, beauty

Pátranie po nápoji večnej mladosti síce môže znieť ako bájka, avšak od pravdy nemusí mať až tak ďaleko, ako si predstavujeme. Pomysleli ste niekedy na to, že zdravie môžete nájsť aj medzi čajovými lístkami v nápoji, ktorý si vychutnávame každý deň? Keď sme už pri tom, nie je čaj ako čaj…

Pri tvrdení, že nie všetko je čaj, čo sa čajom označuje, ide na jednej strane o hru so slovíčkami, na tej druhej zas hľadanie podstaty. Pravým čajom totiž môžeme označovať jedine nápoj, ktorý bol vylúhovaný z lístkov rastliny Camellia sinensis, z čoho poznáme päť základných druhov – zelený čaj, čierny, biely, oolong alebo pu-erh a, samozrejme, ich variácie. Ostatné bylinkové alebo ovocné výluhy by sa po správnosti mali nazývať „nečaje“, keďže by sme v nich nenašli ani stopy po čajovníku, ale tento fakt pravdepodobne nikoho neprinúti prestať volať napríklad zázvorový či mätový nápoj čajom. Nebudeme spochybňovať rokmi a babičkami overené pozitívne účinky byliniek pre naše telo a myseľ, pozrime sa však na to, aké zázraky dokáže ten pravý čaj.

6 rastlín, ktoré dokážu vyčistiť vzduch vo vašom domove

Zelený čaj

Azda najznámejší a najobľúbenejší zelený čaj je hotovou zásobárňou zdravia. Obsahuje totiž antioxidanty, o ktorých je známe, že dokážu bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim rakovinu. Aj keď je pravda, že sa netreba slepo spoliehať v boji proti onkologickým chorobám na čaj, ktorý napriek všetkému nie je magickým nápojom, istý vplyv sa mu pripisuje aj vedecky. Ide najmä o boj proti rakovine prsníka, hrubého čreva, konečníka, kože, pľúc, pažeráka, žalúdka, tenkého čreva, pankreasu, pečene, vaječníkov, prostaty a ústnej dutiny. Pitie zeleného čaju je navyše aj prevenciou pred upchávaním srdcových ciev, pomáha spaľovať tuk a znižuje riziko vzniku neurologických ochorení ako Alzheimer alebo Parkinson, okrem iného sa mu tiež darí udržiavať hladinu cholesterolu v rozumných hodnotách.

Čierny čaj

Ak potrebujete povzbudiť, najčastejšie siahnete po káve alebo energetickom nápoji. Zvoliť si čierny čaj je však omnoho zdravšou alternatívou, pretože obsahuje okrem najvyššieho podielu kofeínu zo všetkých čajov ešte aj teín, kofeínu veľmi príbuznú látku, ktorá povzbudzuje ducha a pozitívne ovplyvňuje mozog. Viaceré štúdie tiež dokázali, že čierny čaj ochraňuje pľúca fajčiarov pred zlyhaním a rovnako ako zelený čaj znižuje riziko mŕtvice.
zelený čaj, nápoj, teplý nápoj, piť, šálka čaju

15 superjedál, ktoré dokážu zmeniť vaše telo

Biely čaj

Ako už napovedá jeho názov, biely čaj je akousi pomyselnou nepopísanou tabuľou medzi čajmi. Ide totiž o nefermentovaný čaj, a keďže je oproti ostatným najmenej spracovávaný, obsahuje aj najviac antioxidantov, ktoré máme radi vďaka ich schopnosti dopĺňať prirodzenú ochranu nášho tela. Biely čaj má zároveň aj najjemnejšiu chuť, vďaka čomu vznikajú veľmi chutné ovocné kombinácie.

Oolong a Pu-erh

Tieto dva druhy čajov majú síce exotické názvy, ale v našich končinách sú už pomerne známe. Vyznačujú sa jednou spoločnou vlastnosťou – ich antioxidanty majú schopnosť znižovať cholesterol a tiež posúvať ručičku na váhe smerom nižšie. Štúdie so zvieratami totiž dokázali, že tie, ktorým sa podávali tieto druhy čajov, mali výrazne nižšiu hmotnosť ako tie, ktoré k nim nemali prístup. Čaj má pri chudnutí navyše ešte jedno pragmatické využitie – pri pocite hladu medzi jednotlivými jedlami dňa dokáže zasýtiť a hlad potlačiť, vďaka čomu sa menej prejedáme malými (a často nezdravými) chuťovkami.

Čaj na dobrú náladu

To, že vôňa a chuť čaju majú upokojujúce účinky na myseľ a duševnú pohodu, asi pre vás nebude žiadnou novinkou. Pitie čaju však navyše môže byť aj zábavkou a zážitkovou činnosťou. Ak ste ešte nepočuli o Bubble tea, je čas to napraviť. Tento druh čaju pochádzajúci z Taiwanu si k nám našiel cestu kľukatými spôsobmi cez Londýn. Základom Bubble tea je zelený jazmínový alebo čierny čaj, ktorý sa kombinuje s ovocnými alebo mliečnymi sirupmi, pričom možnosti týchto variácií sú pomerne rozsiahle. Vďaka praskajúcim guľôčkám, tapiokovým perlám alebo želé, ktoré sa pridávajú na dno nápoja a sajú sa hrubou slamkou, si ani nevšimnete, ako rýchlo ho vypijete. Na Slovensku Bubble tea ešte nie je veľmi rozšírený, ponúka ho jediný distribútor Bubbleology. Tento nápoj je tiež aj zdravou alternatívou pre vás a vaše deti k sladeným sýteným nápojom, a vďaka pravému čajovému základu v ňom nájdete aj antioxidanty.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk