3 otázky pre lekárku MUDr. Svetlanu Šefčíkovú: V zásahu pri domácich poraneniach je základom vhodná dezinfekcia

ako ošetriť poranenie
Zdroj foto: Pixabay

Už niekoľko mesiacov prevláda v slovenských domácnostiach rešpekt pred vstupom do nemocničných priestorov, ale i lekárskych ambulancií. Každému z nás iste napadnú otázky pred vstupom do nemocnice: Nenakazím sa koronavírusom? Bude mi poskytnutá dôkladná starostlivosť? Bude ma mať kto ošetriť? Rešpekt a obavy sú na mieste. Je nutné sa dôkladne pripraviť na domáce ošetrenie v prípade úrazov a ochorení.

Aké sú najčastejšie úrazy a ochorenia, ktoré nás môžu ohroziť v čase lockdownu?

Treba myslieť na najbežnejšie úrazy a ochorenia. V prípade domácich nehôd môže ísť či už v interiéri alebo v exteriéri o odreniny, rezné rany, uštipnutie, bodnutie hmyzom, kliešťa, úraz hlavy, otvorenú zlomeninu, či popáleniny. Príčiny môžu byť rôzne. Zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že pády predstavujú najčastejšiu príčinu hospitalizácie spôsobenej úrazom. V roku 2018 tvorili takmer 60% zo všetkých hospitalizácií zapríčinených úrazmi. Obzvlášť v tomto období predvídajte zvýšené riziko poranení pri varení, pošmyknutí na mokrej dlážke, manipulácii s ostrými predmetmi, ohňom, manipuláciou s elektrickými spotrebičmi a zásuvkami, práci v záhrade, na rebríku, či strome. V rámci ochorení môžeme pri príprave počítať s teplotami, bolesťou brucha, hlavy, uší, hrdla, kĺbov, nádchou, pľúcami. Prihliadať treba i na konkrétne skúsenosti v oblasti chorôb jednotlivých členov domácnosti. Mnoho žien máva problémy napríklad s prechladnutím močového mechúra. Po ruke by malo byť všetko, čo má okamžitý účinok, od čajov po tabletky.

Ako vybaviť domácu lekárničku pre celú rodinu?

Dôležitá je v prvom rade prevencia. Základom pri ochoreniach sú vhodná strava, vitamíny, bylinné zmesi a liečivá uľavujúce od nepríjemných prejavov ochorenia (horúčka, bolesť, upchatý nos či zvracanie). Základom pri úrazoch je nepodliehať panike, vhodná dezinfekcia a vybavená lekárnička.

Lekárničku si zvyčajne zaobstarávate raz do roka, či polroka a keďže dnes je na výber veľa druhov dezinfekčných roztokov, vyberajte pozorne a prihliadajte na ich kvalitu.

Pri príprave obsahu svojej lekárničky by ste okrem dôležitých kontaktov rýchlej pomoci nemali zabúdať napríklad na: dezinfekčný roztok; sterilnú gázu a obväz; gumový škrtiaci obväz; trojrohú šatku; náplaste; prúžky na stiahnutie rany; resuscitačné rúško; gumové jednorazové rukavice; nehrdzavejúce nožnice; digitálny teplomer v puzdre; pinzetu; gél na popáleniny; termoizolačnú fóliu; roztok na očný výplach; osobné lieky; lieky proti bolesti; chladiace vrecúško; rúško; zoznam obsahu lekárničky s dátumami exspirácie prípravkov.

Ochorenie COVID-19 konzultujte so svojím lekárom.

Mudr. svetlana sefcikova_lekarka.jpg
MUDr. Svetlana Šefčíková, foto: Archív SŠ

Aká by mala byť dezinfekcia v rámci lekárničky?

  • Nemala by štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, starých ľuďoch, veľmi citlivých osobách či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.
  • Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané – jód zničí väčšinu baktérií, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
  • Ideálne ak je určená na pokožku i sliznice.
  • Sfarbenie dezinfekcie – nájdete transparentné či sfarbené. Ak je dezinfekčný roztok prírodne žltohnedý, neľakajte sa, znamená to, že obsahuje jód a vidíte presne akú plochu ste dezinfikovali. Nezašpiní vašu pokožku, nechty alebo vlasy aj keď je miesto aplikácie viditeľné, roztok je vodou zmývateľný, mydlo sa pri aplikácii na ruky napokon „sfarbí do biela“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk