12 dôvodov, prečo piť vodu s citrónom každý deň

Citrónová voda, nápoj, žena, pitný režim, voda
Thinkstock

Každý, kto chce viesť zdravý život, by mal toto vedieť.

Prečo začať deň pohárom citrónovej vody? Tu je hneď 12 dôvodov.

1. Vo vode s citrónom je obsiahnuté veľké množstvo užitočných látok

Citrón obsahuje vitamíny A, B, C, D, vápnik, železo, fosfor, horčík a zinok. Látky, ktoré sú nevyhnutné pre normálnu funkčnosť mozgu a nervového systému.

2. Citrónová voda zlepšuje tráviaci systém, pečeň a črevá

Vypite pohár vody s citrónovou šťavou na lačný žalúdok. Počkajte 15-30 minút a môžte sa pustiť do jedla. Citrónová šťava má priaznivý účinok na žalúdok, zmierňuje príznaky pálenia záhy, zabraňuje nepríjemnému grganiu a pôsobí aj proti nadúvaniu.

Látky obsiahnuté v citróne  stimulujú uvoľňovanie toxínov a voda tieto škodlivé prvky vyplavuje, čím sa tento dôležitý orgán čistí.

3. Pomáha bojovať s ochoreniami srdca

Vlažná voda s citrónom na lačno  je vhodná pre ľudí trpiacich ochorením kardiovaskulárneho systému. Pravidelná konzumácia vody s citrónovou šťavou pomáha očistiť tepny a cievy, znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. 

4. Tento nápoj tiež čistí krv

Preto citrónová voda pomáha pri liečbe ochorení, ako je cholera alebo malária. Okrem toho má schopnosť znížiť vysoký krvný tlak, a tiež  pomôcť stabilizovať hladinu krvného cukru a cholesterolu v krvi.

5. Odstraňuje toxíny z tela

Ako sme už vyššie spomenuli, citrónová voda pomáha vyplavovať z tela toxíny a škodlivé látky. To zlepšuje činnosť tráviaceho ústrojenstva a čriev, prispieva k urýchleniu metabolizmu, čistí telo a celkovo je kľúčom ku zdraviu a dobrej nálade.

6. Pomáha pri prechladnutí

Je to vďaka citrónu, ktorý je bohatý na vitamíny a minerály. Aktivuje obranyschopnosť organizmu a bojuje proti infekciám a nachladnutiu. Pravidelné pitie uvedeného nápoja pomáha tiež predchádzať a zabrániť infekcii.

7. Posilňuje imunitný systém

Tento nápoj je tiež ideálny pre posilnenie imunity. To býva dôležité najmä na jeseň a v zime, kedy prechladnutie a infekčné ochorenia čakajú na vás na každom rohu. Citrón obsahuje vitamín C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a zvyšuje odolnosť proti vírusom. Ak to nestačí, človek začne cítiť neustále unavený a pomalý.

8. Zlepšuje stav pokožky

Už sme spomenuli, že citrónová šťava pomáha eliminovať toxíny z tela. Táto vlastnosť je pre pokožku veľmi dôležitá, pretože keď je telo plné škodlivých látok, prejaví sa to najmä na pokožke. To znamená, že pravidelný príjem vody s citrónom je kľúčom k žiarivej pleti. A vitamín C navyše zabráni tvorbe vrások a stareckých škvŕn.

9. Postará sa o svieži dych

Vďaka príjemnej chuti a vôni,  je citrónová šťava schopná maskovať zápach z úst a udržať čerstvosť po dlhú dobu. Čistá citrónová šťava môže poškodiť vašu zubnú sklovinu, ale zriedená vo vode bude mať na zuby mierny bieliaci účinok.

vitamíny, zdravie, krása, citróny, úsmev, žena, vitalita, výživa
shutterstock.com

10. Voda s citrónom podporuje chudnutie

Dobre fungujúci tráviaci systém zlepšuje metabolizmus, čo normalizuje váhu človeka a zabraňuje ukladaniu tukových vankúšikov. Preto citrónová voda pozitívne účinkuje počas chudnutia. Jedným z krokov mnohých diét je pohár vody s citrónom na lačný žalúdok skoro ráno. Táto jednoduchá technika pomáha spaľovať tuk a zvyšuje účinnosť vzdelávacích a športových aktivít.

11. Voda s citrónom udržuje telo v dobrej kondícii

To sa vysvetľuje tým, že v citrónovej šťave sa skrýva vitamín C a P, ktoré priaznivo pôsobia na telo a zvyšujú vitalitu i ľudský výkon.

Dokonca má podobné účinky ako šálka kávy. Pohár vlažnej vody s citrónom pomôže prebudiť telo a načerpať nové sily.

12. Voda s citrónom zlepšuje náladu

Vôňa citrónu je schopná zbaviť vás úzkosti a beznádeje. Pravidelný prísun vody s citrónom pomáha udržiavať dobrú náladu 24 hodín, 7 dní v týždni bez ďalšieho úsilia. Citrón má priaznivý účinok na nervový systém, upokojuje a zabije v zárodku úplne prvé príznaky depresie.

Upozorňujeme, že citrónovú vodu pite iba vtedy, ak nemáte žiadne alergické reakcie na citrusové plody.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk