10 úžasných vlastností sliviek

Zrelé ringloty

Poznáte účinky sliviek na naše telo? Táto malá fialová kôstkovica v sebe ukrýva množstvo dôvodov, prečo ju konzumovať. Prečítajte si aké.

Slivky sú naozaj chutné ovocie, už ich farba sama o sebe je fascinujúca. Ak chcete, aby vaša tvár žiarila, začnite ich jesť, pretože dodávajú pokožke sviežosť. Taktiež stimulujú pohyb čriev a pôsobia upokojujúco, pokiaľ pociťujete stres.

Nutričné výhody sliviek

 1. Slivky sú plné betakaroténu a antioxidantov, ktoré sú prospešné nášmu telu. Tieto zlúčeniny chránia pred rôznymi typmi rakoviny ako rakovina pľúc, ústnej dutiny atď.
 2. Ďalší antioxidant známy ako Anthocyanins, ktorý je v slivkách prítomný, zabraňuje poškodeniu telových buniek.
 3. Jednou z dobrých nutričných výhod sliviek je to, že pomáhajú pri trávení potravy, pretože sú obohatené o diétne vlákniny. Tieto plody obsahujú aj sorbitol a isatín. Spoločne všetky tieto látky regulujú tráviaci systém a pomáhajú proti zápche.
 4. Sušené slivky obsahujú tiež dôležité vitamíny a minerály. Ich konzumáciou získavame celkový denný príjem vlákniny, vitamínov, minerálov a fenolových zlúčenín.
 5. Slivky obsahujú minerály ako draslík, fluór a železo, ktoré sú potrebné pre tvorbu červených krviniek. Taktiež priaznivo pôsobia na krvný tlak a srdcovú frekvenciu. To je dôvod, prečo nutričné výhody sliviek pomáhajú chrániť zdravie nášho srdca.
 6. Vitamín A, ktorý sa v slivkách nachádza, je dôležitým pre zdravé oči a dobrý zrak. Udržuje zdravú sliznicu a vláknina známa ako zea xantín blahodarne pôsobí na sietnicu oka a, zároveň, chráni oči pred škodlivým UV žiarením.
 7. Polyfenolické antioxidačné látky, ako sú luteín, kryptoxantíny a zea xantín znižujú množstvo škodlivých voľných radikálov na telo a tiež oddiaľujú proces starnutia.
 8. Slivky obsahujú tiež vitamín B komplex či vitamín B6, ktoré narušujú molekuly sacharidov, bielkovín a tukov a metabolizujú ich.
 9. Vitamín K zase zabraňuje zbytočnému zrážaniu krvi po celom tele, čím udržiava dobrý krvný tlak. Nutričné hodnoty sliviek pomáhajú udržať zdravé kosti a chránia pred ochorením kostí spôsobeným v dôsledku starnutia.
 10. Výživa sliviek zahŕňa aj veľké množstvo antioxidantov, ako je obsah vitamínu C, ktorý chráni organizmus pred infekčnými ochoreniami.
 11. Zdravotné a nutričné prínosy sliviek pre naše telo sú veľmi prospešné, a preto by sme si mali slivky zaradiť do každodenného jedálnička. Urobme teda prvý a ľahký krok k ceste ku zdravšiemu životu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk