10 týchto vecí, ktoré treba z času na čas vyhodiť a nahradiť ich novými aj keď nemajú dátum expirácie

Veci bez dátumu expirácie

Väčšina výrobkov má svoj dátum expirácie.

Veci bez dátumu expirácie
https://www.gettyimages.com

Vedeli ste, že tento dátum majú aj veci, ktoré bežne doma používate a ani by vás nenapadlo ich vymeniť?

Tu je zoznam 10 takýchto vecí, ktoré treba z času na čas vyhodiť a nahradiť ich novými.

Uteráky

– vlhkosť je ideálne prostredie pre tvorbu baktérií, a hoci pravidelne uteráky periete, je potrebné ich raz za tri roky obnoviť.

Cumlíky

– väčšina cumlíkov je vyrobená z latexu, u ktorého je dôležité ho za 2 – 5 týždňov vymeniť, aby sa zabránilo tvorbe baktérií.

Zubné kefky

– tie by sme mali nahradiť novými každé tri mesiace. Štetiny na zubnej kefke sa rýchlo opotrebovávajú.  Tiež je dobré vyhodiť ju po každej vážnejšej chorobe, aby ste sa vyhli opakovanému ochoreniu.

Kefa na vlasy

– nielenže by ste svoju kefa na vlasy mali aspoň raz týždenne poriadne vyčistiť, navyše je potrebné ju raz za rok nahradiť úplne novou.

Domáce papuče

– pravidelným obmeňovaním domácich papúč zabránite plesňovej infekcii. Nové papučky si teda doprajte každých šesť mesiacov.

Repelenty

– používate ich len občas, keď sa náhodou vydáte na ryby alebo na výlet do prírody… Nový repelent si kúpte každé dva roky, pretože po tejto dobe jeho účinok vyprchá.

Korenie

– ten najlepší spôsob ako zistiť, či vaše korenie je ešte v poriadku, je ten, že k nemu privoniate a trošku ochutnáte. Ak nevonia ani nechutí tak, ako by malo, je na čase kúpiť nové. Spravidla by sa však malo kupovať raz za tri roky.

Vankúše

– tie by sme mali správne meniť každé dva až tri roky. Vankúše totiž bývajú ozajstným rajom pre roztoče a tiež postupom času strácajú svoj tvar, čo má za následok bolesti krčnej chrbtice.

Bežecké topánky

– aj keď ich nenosíte denne, je potrebné si každý rok kúpiť nové. Teda len v prípade, že ste na nich nabehali 400 až 500 km. Po čase totiž strácajú odpruženie, čo nevytvára pre vaše kĺby tie najlepšie podmienky.

Parfumy

– parfum, ktorý obsahuje éterický olej, by mal byť, ak ho skladujete uzavretý, vymenený po troch rokoch. Ak váš obľúbený parfum skladujete doma otvorený, vymeniť by ste ho mali už po dvoch rokoch.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk